Obézni ľudia majú až sedemkrát vyšší predpoklad na chronické ochorenie obličiek
Témou 12. svetového dňa obličiek je obezita ako rizikový faktor pre ochorenie obličiek. Toto civilizačné ochorenie je právom označované za epidémiu tretieho tisícročia.
Svetový deň obličiek 9. marca 2017: ochorenie obličiek a obezita
Témou 12. svetového dňa obličiek je obezita ako rizikový faktor pre ochorenie obličiek. Toto civilizačné ochorenie je právom označované za epidémiu tretieho tisícročia. Na celom svete žije okolo 600 miliónov obéznych ľudí, na Slovensku je ľudí s nadváhou alebo obezitou okolo 55 %. Okrem srdcových a cievnych chorôb je práve obezita rizikovým faktorom ohrozujúcim zdravie našich obličiek. Ambasádorom tohoročného svetového dňa obličiek organizovaného spoločnosťou B. Braun Avitum sa stal rodák z Oravy a majster Slovenska v kulturistike Roman Vavrečan. „Dobrá fyzická kondícia nepredstavuje základ len mojej profesie, ale aj zdravia všeobecne. Nielen športovci by mali dbať na to, aby si ju udržali. Obezita totiž neprichádza zo dňa na deň. Ak budeme trochu myslieť na to, čo jeme, a občas sa hýbať, môžeme jej bez problémov predísť. Osobne si tiež nechám vyšetriť obličky a odporúčam všetkým, aby svojmu zdraviu venovali pár minút a zašli si na preventívnu prehliadku,“ hovorí Roman Vavrečan. Spoločnosť B. Braun Avitum toho roku prichádza aj s novým on-line diagnostickým nástrojom pre lekárov – „obličkovou kalkulačkou“ pre odborníkov.
Obezita vedie k poškodeniu obličiek
Najznámejším spôsobom merania obezity je tzv. body mass index (BMI). Každý štvrtý Slovák má BMI v rozpätí 25 a 30 a trpí nadváhou. Rovnaký počet ľudí na Slovensku má BMI vyšší jak 30. Tu už lekári hovoria o obezite. V prípade BMI nad 40 ide o ťažký stupeň obezity s mimoriadne vysokou pravdepodobnosťou ochorení, ktoré bezprostredne ohrozujú život. Najťažší stupeň obezity majú 2 % obyvateľov. U týchto osôb obezita poškodzuje obličky priamo. Väčšinou ale nadmiera tuku poškodzuje obličky nepriamo, a to tak, že vyvoláva cukrovku a vysoký krvný tlak. „Ľudia s BMI nad 40 mávajú nefropatiu takmer istú. Ľudia s nadváhou a obezitou už smerom k poškodeniu obličiek vykročili,“ podotýka popredný český obezitológ a prednosta III. internej kliniky endokrinológie a metabolizmu 1. LF UK a VFN v Prahe prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA. Cukrovka a hypertenzia poškodzujú klbká drobných ciev v obličkových telieskach, tzv. glomeruly, ktoré viac nedokážu plniť svoju pôvodnú očisťovaciu funkciu a prepúšťajú do moču aj zložité látky, ako sú bielkoviny. "Pravidelný pohyb - fyzická športová aktivita výrazne znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení a v mnohých prípadoch aj keď nie vždy priamo, tak nepriamo aj obličkových ochorení. Treba si uvedomiť, že poškodenia vyplývajúce z našej nesprávnej životosprávy sú väčšinou trvalé a nezvratné a lekári liečia už iba ten "funkčný zvyšok" našich chorých orgánov. Preto si myslím, že aj keď heslá typu "Pohybom ku zdraviu!" sa zdajú byť obohratým klišé, nič to nemení na tom, že je to pravda a že zdravý životný štýl a pohyb sú najlepším liekom." dodáva vedúci lekár dialýzy B. Braun Avitum v Trstenej MUDr. Marián Vojtko. Poškodené obličky nebolia, a tak sa na ich vážne poškodenie príde často až vtedy, keď je nenávratne zničených 80 % tkaniva.
Tempo rastu obezity celosvetovo zrýchľuje
Väčšina ľudí žije v krajinách, v ktorých im život skráti skôr nadváha než podvýživa. V roku 2014 bolo na celom svete viac než 600 miliónov obéznych dospelých. Podľa prieskumu WHO je na svete zhruba 750 miliónov podvyživených ľudí a zároveň viac než dvojnásobok ľudí s nadváhou alebo obezitou. Od roku 1980 sa obezita vo svete zdvojnásobila a v roku 2025 bude 18 % obéznych mužov a viac než 21 % obéznych žien. Veľké zdravotné riziká zapríčinené ťažkou obezitou ohrozia 6 % všetkých mužov a 9 % všetkých žien. Obezita sa vyskytuje vo všetkých ekonomicky rozvinutých krajinách, najvýraznejšie však v súčasnosti rastie v krajinách s nízkymi a strednými príjmami. Tieto faktory dávajú odborníci do súvislosti so stále väčšou obľubou ovocných sladených nápojov a väčšou dostupnosťou pouličných jedál z fastfoodov. V Európe trpí nadváhou alebo obezitou až 60 % obyvateľstva. „Obézni ľudia majú 2-x až 7-x vyššie predpoklady na chronické zlyhanie obličiek. Obličky objemného človeka musia viac pracovať – hovoríme o hyperfiltrácii. Tá má kompenzačný význam, ale v dlhodobom horizonte funkciu obličiek zhoršuje,“ vysvetľuje vedúca nefrologička dialyzačných centier B. Braun Avitum na Slovensku MUDr. Monika Alaxinová, CSc.
Obličková kalkulačka už aj pre odborníkov
Spoločnosť B. Braun prevádzkuje už dva roky internetové stránky www.oblickovakalkulacka.sk, kde sa záujemci môžu zdarma a z pohodlia domova v priebehu pár minút orientačne otestovať. Doteraz si stránky zobrazilo zhruba 250 tisíc návštevníkov. „Novinkou tohto roku je obličková kalkulačka pre lekárov. Tá pomocou dotazníka vyžadujúceho okrem iného aj hodnoty laboratórnych testov pomôže praktickému lekárovi, diabetológovi alebo urológovi rozhodnúť, či už nastal ten správny čas poslať pacienta do nefrologickej poradne,“ hovorí MUDr. Martin Kuncek, riaditeľ siete dialyzačných stredísk B. Braun Avitum CZ/SK. Ako každý rok sa vo štvrtok 9. marca otvoria pre verejnosť v čase od 8 do 15 hodiny všetky dialyzačné strediská a nefrologické ambulancie B. Braun Avitum na Slovensku. „V tento deň záujemcom na všetkých našich pracoviskách bezplatne a bez objednania vyšetríme obličky a v prípade nutnosti odporučíme ďalší postup. Adresy stredísk sú k dispozícii na stránkach www.svetovydenobliciek.sk“. V minulom roku bolo ďalšie vyšetrenie u praktického lekára alebo priamo v nefrologickej ambulancii odporučené každému štvrtému návštevníkovi. Poškodeniu obličiek sa dá predísť predovšetkým zdravým životným štýlom, obmedzením alkoholu, vyvarovaním sa fajčenia a kvalitným pitným režimom.
Problémy s obličkami sa nevyhýbajú ani športovcom
Pravidelná záťaž rozvíja odolnosť organizmu a má veľa pozitívnych účinkov. Úloha obličiek v pohybovej aktivite je nesmierne dôležitá. Napriek tomu sa aj na vrcholovej úrovni pohybujú športovci, ktorí sú po nefrektómii (odstránení) alebo dokonca transplantácii obličiek. Skvelým príkladom je jeden zo zamestnancov B. Braun Avitum SK Jozef Franer. Transplantácii obličky od mŕtveho dárcu sa podrobil pred 18 rokmi. Odvtedy je členom slovenskej reprezentácie transplantovaných pacientov a na konte už má titul majstra Európy v tenisovej štvorhre alebo individuálny golfový bronz z MS transplantovaných v Argentíne z roku 2015. „Momentálne sa pripravujeme na majstrovstvá sveta do španielskej Malagy. Aj s transplantovanou obličkou môžem byť každý týždeň raz na golfe, raz na kurte. Šport mi veľmi pomáha,“ hovorí Jozef Franer. Aj pacienti s chronickou reálnou insuficienciou (zlyhaním obličiek), ktorí sú veľmi obmedzení z hľadiska diéty a až 3-x do týždňa sa podrobujú dialýze, môžu pomerne aktívne športovať. Výber pohybových aktivít však musia konzultovať s nefrológom alebo telovýchovným lekárom a sledovať účinky športovania. Pri postihnutí obličiek je extrémne rizikové veľké zvýšenie krvného tlaku počas záťaže alebo dehydratácia v priebehu dlhšieho športového výkonu či dokonca poškodenie svalov pri mimoriadnych záťažiach, ktoré môžu vyústiť až do renálneho zlyhania. Ak trpíte nejakou chronickou chorobou, vždy by ste sa mali poradiť o výbere typu pohybovej aktivity a jej intenzite. „V rámci výkonnostného športu zdravých ľudí je vzhľadom na obličky nutné predovšetkým dávať pozor na pitný režim v zdanlivo chladnom počasí pri populárnom behu na dlhé trate. Dehydratácia je pre obličky veľmi nebezpečná,“ dopĺňa predseda Českej spoločnosti telovýchovného lekárstva MUDr. Martin Matoulek.