Tlačová správa

Rýchly vyhľadávač produktov

Vybrať kategóriu alebo podkategóriu

Olympionik Petr Koukal podporí Svetový deň obličiek

Tohtoročný Svetový deň obličiek podporí v spolupráci so spoločnosťou B. Braun Avitum CZ/SK aj bedmintonista Petr Koukal. „Zvyšovaniu povedomia o skrytých rizikách zákerných chorôb sa venujem systematicky. Sám som musel nečakane uprostred športovej kariéry bojovať s rakovinou. Nič netušiac som jedného dňa popoludní zašiel na preventívnu prehliadku, počas ktorej mi diagnostikovali rakovinu semenníkov. A hneď na druhý deň ráno ma operovali. Bol to poriadny náraz. O poškodených obličkách ľudia tiež často nič netušia, keď ich to nebolí. A zrazu je neskoro. Je dobré im to minimálne raz ročne pripomenúť,“ hovorí olympionik a deväťnásobný majster Českej republiky v bedmintone Petr Koukal.

V rámci podpory sa Petr Koukal nechá sám verejne vyšetriť a na vyšetrenie vezme aj svoju mamičku. „Za posledných 7 rokov bolo na Svetový deň obličiek vyšetrených len v ambulanciách B. Braun Avitum na Slovensku okolo 6-tisíc ľudí a zhruba 18 % z nich nemalo obličky celkom v poriadku a muselo na ďalšie vyšetrenie.“

Svetový deň obličiek a MDŽ sa tohto roku 8. marca pretnú aj tematicky

Svetový deň obličiek akcentuje v roku 2018 obličkové zdravie žien. Tie sú dodnes v mnohých častiach sveta oproti mužom znevýhodnené vo faktickej dostupnosti zdravotnej starostlivosti vrátane transplantácií obličiek, keď sú výrazne častejšie darkyňami orgánu než jeho príjemkyňami. V genderovo rovnoprávnej Európe ide predovšetkým o dôraz na osvetu zdravotných špecifík ochorenia obličiek u žien a u mužov. Za ochorenie, ktoré výrazne častejšie postihuje ženy než mužov, je možné napríklad označiť lupusovú nefritídu alebo infekčné zápaly obličiek a močového ústrojenstva. Riziko týchto problémov navyše narastá v priebehu tehotenstva. Chronické ochorenie obličiek je potom rizikovým faktorom znižujúcim plodnosť a tiež možnou príčinou komplikácií v priebehu tehotenstva pre matku aj plod. Existuje tu aj vysoká miera hypertenzie a riziko predčasného pôrodu. „Tohto roku otvoríme na bezplatné preventívne vyšetrenie obličiek ešte viac nefrologických pracovísk než v predchádzajúcich rokoch. Dohromady ich bude po celom Slovensku 18 a všetky budú mať otvorené pre širokú verejnosť od 8. do 15. hodiny,“ hovorí vedúca lekárka Dialyzačného strediska Šaľa B. Braun Avitum MUDr. Innet Lajtmanová. Adresy pracovísk sú k dispozícii na www.svetovydenobliciek.sk. Vyšetrenie je celkom bezbolestné a trvá zhruba 15 minút. Lekár pri ňom okrem rizikových faktorov, ako je fajčenie, obezita alebo vysoký krvný tlak, hodnotí aj hladinu cukru v krvi a hodnoty moču. Chronické ochorenia obličiek postihujú 10 % populácie.  

Na nevratne poškodené obličky sa príde často náhodou – nevarujú bolesťou

Ochorenie obličiek sa však týka oboch pohlaví a prevencia sa vyplatí. Ich chronické ochorenie, ktoré môže končiť aj definitívnym orgánovým zlyhaním, totiž pacienta nevaruje bolesťou. A tak sa na vážnosť zdravotného stavu príde často náhodou až pri laboratórnom vyšetrení vykonanom pôvodne s iným zámerom. Obličky sú životne dôležitým orgánom, ktorý telo nielen zbavuje odpadových látok, ale ktorého nedostatočné fungovanie sa podieľa napríklad na kardiovaskulárnych a ďalších závažných ochoreniach. K rizikovejším skupinám patria fajčiari, ľudia starší ako 50 rokov, chorí s cukrovkou alebo s vysokým krvným tlakom. Ochorenie obličiek v rodine môže súvisieť s vrodenými dispozíciami. „Nie je výnimkou, že v skupine dialyzovaných pacientov nájdete napríklad strýka a synovca,“ ilustruje MUDr. Lajtmanová. Medzi príznaky ochorenia patria okrem iného krv v moči, únava, opuchy nôh, vyšší krvný tlak alebo časté močenie, najmä v noci. Kto by ešte váhal, či si urobiť čas a nechať sa vyšetriť, môže si v pohodlí domova vyplniť interaktívny dotazník na www.oblickovakalkulacka.sk a získať v predstihu informácie o tom, nakoľko vysoká je pravdepodobnosť, že by jeho obličkové funkcie mohli alebo nemuseli byť v poriadku.